BLOG

10 fakte interesante për Romën
10 fakte interesante për Romën

Jeni njohur me Romën, keni parë Koloseumin, (ju jeni një adhurues i madh i picës), por sa mirë e njihni vërtet kryeqytetin e Italisë? Ju mund të keni përjetuar disa nga ato që Roma ka për të ofruar, por këtu janë 10 gjëra që mund të mos i dini për "Qytetin e Përjetshëm".

1. Shpreh një dëshirë

2. Makaronat janë një mënyrë jetese

3. Ndërtuar për të qëndruar

4. Çfarë i bën Shkallët Spanjolle… Spanjolle?

5. Qyteti i 1000 kishave (pothuajse)

6. Qyteti që përmban një shtet

7. Shuani etjen

8. Parajsë për adhuruesit e kafesë

9. Qyteti i Përjetshëm

10. Një popull shpikës

 

1. Shpreh një dëshirë

Shatërvani i Trevit është një nga pamjet më ikonike dhe më të vizituara të Romës. Tradita është të hedhësh një monedhë me dorën e djathtë. Zakoni është aq popullor në fakt, sa nga shatërvani mblidhen çdo ditë 3000 euro. Të gjitha paratë i janë dhuruar Caritas, një organizatë bamirëse që ndihmon familjet e varfra në Romë. Kështu që hidhni një monedhë dhe realizoni dëshirën tuaj! 

 

Two hands roll fresh made pasta in flour.

2. Makaronat janë një mënyrë jetese

Romakët i duan makaronat aq shumë sa kanë një muze të tërë kushtuar atyre. Muzeu është në pronësi të familjes Agnesi, themeluesit e Agnesi, një prodhues makaronash e themeluar në 1824. Nëse preferoni të hani makarona sesa të mësoni për historinë e saj, mund të merrni një gotë prosecco dhe të bashkoheni në një klasë të prodhimit të makaronave (që gjithmonë bëhet klasë e ngrënies së makaronave).

Young couple smiles and looks out onto the Colosseum in Rome, Italy.

3. Ndërtuar për të qëndruar

Koloseu është një objekt kaq i spikatur në peizazhin romak saqë është e lehtë ta marrësh si të mirëqenë. Ky teatër ka qëndruar në të njëjtin vend për më shumë se 2000 vjet dhe mbetet një strukturë e fortë. Koloseu u ndërtua me 80 hyrje dhe mund të mbante deri në 80,000 spektatorë. Për krahasim, stadiumi Wembley i Londrës mund të mbajë 90,000 njerëz. Ndiqni gjurmët e romakëve të lashtë dhe vendosni në listën tuaj një turne rreth  kësaj mrekullie arkitekturore.

Woman takes a selfie at the bottom of the Spanish Steps in Rome

4. Çfarë i bën Shkallët Spanjolle… Spanjolle?

Shkallët Spanjolle janë ndërtuar midis 1723 dhe 1725, ato u emëruan të tillë vetëm sepse ambasada spanjolle ishte në bazën e tyre. Francezët në fakt kishin të bënin më shumë me krijimin e tyre, duke u financuar nga një donacion nga një diplomat francez, Etienne Gueffier. Për disa arsye, "Shkallët Franceze" nuk arritën kurrë. Kur të planifikoni udhëtimin tuaj në Romë, ne do t'ju rekomandonim të përjetoni Shkallët Spanjolle dhe një numër monumentesh të tjera të famshme romake, gjatë një pasdite në një turne me biçikletë.

Young woman in a white top with striped cardigan wanders a Catholic church in Rome.

5. Qyteti i 1000 kishave (pothuajse)

Shumë katolikë e shohin Romën si qendrën fetare të botës. Bazilika e Shën Pjetrit pret mbi 6 milionë vizitorë çdo vit. Por a e dini se Roma ka mbi 900 kisha? Do të duhej shumë kohë për t'i parë të gjitha, kështu që më mirë filloni me më të famshmit. Bëni një turne dhe mësoni për thesaret e fshehura të Shën Pjetrit nga një udhërrëfyes ekspert në udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Young woman in striped shirt takes a photo of the copper statue outside of the Vatican in Rome.

6. Qyteti që përmban një shtet

Teknikisht, Papa nuk jeton në Romë. Adresa e Papës është në qytetin e Vatikanit, i cili konsiderohet një vend i pavarur, duke ndarë një kufi 3.2 km (2 milje) me pjesën tjetër të Italisë. Qyteti i Vatikanit madje ka pullat e veta postare dhe lëshon pasaportat e veta. I mbushur plot me thesare, një turne në koleksionin e gjerë të muzeut të Vatikanit është një domosdoshmëri për adhuruesit e artit dhe historisë.

Young woman in a green dress runs water over her hands in a water fountain in Rome, Italy.

7. Shuani etjen

Kur vizitoni Romën, nuk keni nevojë të blini ujë. Mund ta rimbushni shishen tuaj në një nga burimet e shumta të qytetit! Qyteti ka 280 shatërvane dhe shumë prej tyre kanë ujë të pijshëm. Bëni një turne në këmbë nëpër sheshet dhe shatërvanët e Romës dhe mësoni më shumë rreth historisë intriguese të Qytetit të Përjetshëm në udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Classic Italian espresso in a white glass cup with saucer and a spoon on sitting on a table.

8. Parajsë për adhuruesit e kafesë

Romakët e duan kafenë dhe kapuçino janë një nga të preferuarat e tyre. Por ka një rregull - nuk lejohet konsumimi i  kapuçinos pas orës 11 të mëngjesit ose pas ngrënies. Tradita dikton që ekspresi është i vetmi opsion pas darkës. Një gjë që romakët mund të duan më shumë se kafeina është gelato. Tingëllon e shijshme? Shtoni në listën tuaj këtë turne shijimi, i cili kombinon dy nga të preferuarat e Italisë: kafen dhe akulloren.

Marble statue busts of famous ancient Romans on a table.

9. Qyteti i Përjetshëm

Studiuesit besojnë se poeti Tibullus bëri referencën e parë të drejtpërdrejtë për "Qytetin e Përjetshëm" në shekullin I para Krishtit. Edhe pse vetëm koha do të tregojë nëse qyteti është "i përjetshëm", ai nuk ka qenë gjithmonë kryeqyteti i Italisë. Ky titull i përkiste Firences deri në vitin 1870. Firence ishte një qendër e rëndësishme ekonomike dhe kulturore, por asnjë qytet italian nuk mund të krahasohet me fuqinë e Romës.

Woman in a blue dress walks near the Colosseum in Rome, Italy.

10. Një popull shpikës

Romakët e lashtë janë të famshëm për shpikjet e tyre të shumta. Por a e dini se ata shpikën edhe betonin? Kjo është arsyeja që shumë prej ndërtesave të tyre kanë ruajtur integritetin e tyre strukturor. Panteoni ka qenë në përdorim të vazhdueshëm për mbi 2000 vjet dhe struktura bazë ka mbetur e pandryshuar. Kupola është ende kupola më e madhe e betonit të armuar në botë.

WhatsApp