BLOG

10 Kuriozitete Rreth Botës
10 Kuriozitete Rreth Botës

Ndërkohë që ne nuk mund të dalim dhe të zbulojmë gjithë botën personalisht tani, ne ende mund të shijojmë planifikimin e udhëtimit tonë të ardhshëm kur është e sigurt për të udhëtuar. Për të nxitur planifikimin tuaj, ne kemi gjetur 10 fakte magjepsëse nga destinacionet anembanë botës – çudira dhe të panjohura që mund të frymëzojnë eksploruesin tuaj të brendshëm.

1. Mongolia ka popullsinë më të rrallë në botë

Mongolia është një vend i madh, pa dalje në det, që shtrihet nga Rusia në veri deri në Kinë në jug. Mund të mos jetë vendi më i madh në botë për nga madhësia, por mund të ndihet si i tillë për shkak se ka dendësinë më të ulët të popullsisë në botë. Në disa rajone, është e mundur të kalosh ditë pa u takuar me një person tjetër. Dhe me peizazhe kaq të larmishme dhe dramatike, duke përfshirë terrenet malore, pllajat rrotulluese, kullotat dhe stepat e shkretëtirës së thatë, mund të jetë thjesht ikja që të gjithë po ëndërrojmë.

2. Granada, Spanjë njihet si 'kryeqyteti i shpellave' të Evropës

Shpellat Sacromonte dhe Guadix në Granada janë shtëpia e komuniteteve që ende shijojnë mënyrën e lashtë spanjolle të jetesës në shpella, që daton në shekullin e 15-të. Të vendosura në një formacion shkëmbor aty janë 2000 shtëpi nëntokësore, të gdhendura në mënyrë diskrete në gur. 

3. Oymyakon, Rusi, është vendi më i ftohtë i banuar në Tokë

Lugina e Oymyakon në Yakutia - ose Poli i Ftohtë - ndodhet në Rusinë verilindore. Këtu, temperaturat mund të arrijnë -70℃ - është aq i ftohtë, saqë dhe alkooli ngrin. Me pak komoditete moderne të disponueshme, ky fshat në dukje i pabanueshëm është shtëpia e 500 njerëzve siberianë me profesione tradicionale si gjuetia dhe peshkimi. Turizmi po bëhet gjithashtu i popullarizuar në mesin e atyre që mund të përballojnë kushtet e vështira.

4. Kina ka ndërtuar një kopje të Parisit

Ulur në periferi të Hangzhou, Kinë, është ajo që vendasit e quajnë "Parisi i vogël". Ky zhvillim luksoz i pasurive të paluajtshme është një vepër arkitekturore dhe inxhinierike e kompletuar me një kopje të Kullës Eiffel, një Arc de Triomphe, një Champs Elysees, një shatërvan nga Jardin du Luxembourg, dhe madje versione afërsisht perfekte të bulevardeve të kryeqytetit francez me ngjyra kremi, ndërtesa neoklasike.

5. Bahamas është shtëpia e skulpturës më të madhe nënujore në botë

Pavarësisht se uji është i pastër kristal, ka më shumë se sa duket në New Providence. E fshehur nën sipërfaqen e oqeanit është skulptura më e madhe nënujore në botë (me peshë 60 ton dhe me lartësi 18 këmbë), e quajtur 'Ocean Atlas'. Artisti pas tij, Jason deCaires Taylor, krijon një mori skulpturash nënujore që zakonisht tërheqin jetën e detit shumëngjyrësh në një shtrat deti.

6. Galesnjak, Kroaci, është ishulli më i përsosur në formë zemre

Ndërsa ka shumë pak ishuj në formë zemre në mbarë botën, Galesnjak në Kroaci është kurorëzuar si më i përsosuri nga të gjithë. Dikur ishte e pabanuar, por tani po punohet për ta bërë atë një destinacion të paharrueshëm arratisjeje romantike, i cili së shpejti do të presë ceremoni martesore dhe muaj mjalti.

7. Danimarka është vendi më i pastër në botë

Danimarka tani është bërë si një pionier mjedisor global, duke u renditur si vendi më i pastër në botë nga Indeksi i Performancës Mjedisore (EPI) për vitin 2021. Ndërtesa moderne e CopenHill është një impiant i mbeturinave të energjisë që i kthen mbeturinat e qytetit në nxehtësi dhe energji, por gjithashtu ka një pistë të thatë skish të vendosur në çati. Gjatë gjithë vitit, do të gjeni si familjet ashtu edhe profesionistët që shijojnë adrenalinën.

8. Një fshat turk ende përdor ‘gjuhën e shpendëve’ në jetën e përditshme

Fshati turk Kuşköy praktikon një gjuhë të rrallë, bilbil të njohur si 'gjuha e shpendëve'. Pavarësisht nga emri i saj, kjo gjuhë nuk përdoret për të komunikuar me zogjtë, por me fshatarët e shpërndarë përgjatë terrenit të pjerrët malor të Kuşköy. Ky zakon shekullor është futur gjithashtu në listën e UNESCO-s 2017 të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale.

9. Central Park i Nju Jorkut renditet si lokacioni më i filmuar në botë

Central Park duke qenë parku i parë publik i Amerikës i kompletuar me zona me bar, monumente, skulptura, ura të pafundme, zogj shtegtarë dhe madje edhe një kopsht zoologjik, ai ofron mundësi të pafundme për skautët e vendndodhjes.

10. Ju mund të ecni nëpër Lihtenshtajn në më pak se një ditë

Nëse eksplorimi i një qyteti në një fundjavë dikur dukej si një sfidë joshëse, provoni të ecni nëpër një vend brenda disa orësh. Vendi i vogël por i bukur i Lihtenshtajnit shtrihet vetëm 25 km nga veriu në jug dhe 4 km nga lindja në perëndim, kështu që pavarësisht nga drejtimi ku ecni, mund ta kaloni vendin brenda disa orësh. I vetmja problem është se duke qenë i vendosur në zemër të Alpeve duhet të prisni të hasni disa pjerrësi gjatë udhëtimit tuaj.

 

WhatsApp