BLOG

5 nga fshatrat me te bukur ne SANTORINI.
5 nga fshatrat me te bukur ne SANTORINI.

Kur bëhet fjalë për të vendosur se ku të qëndroni në Santorini, ishulli i vogël ofron një larmishmëri opsionesh. Nëse po planifikoni një vizitë në Santorini këtu janë pesë rekomandimet kryesore:

 

1- Oia: Ndoshta fshati më i famshëm në Santorini, i njohur për kishat ikonike dhe perëndimet e diellit që të lënë pa frymë. Ky qytet ofron një atmosferë luksoze dhe romantike.

2- Fira: është kryeqyteti i Santorinit, i njohur për pamjet mahnitëse të kalderës, rrugët e ngushta të mbushura me dyqane e restorante, jetën e gjallë të natës. Fira ka një gamë të gjerë akomodimesh që i përshtaten buxheteve të ndryshme.

3- Perissa: Një destinacioni më i qetë, me një shtrirje të bukur të plazhit me rërë të zezë, ku do të gjeni një game të madhe baresh dhe klubesh plazhi, dhe shumë hotele e vila me kosto më të ulët se pjesa tjetër e ishullit.

 

4- Kamari: me një vijë bregdetare të gjatë me rërë të zezë,fshati ofron një atmosferë të qetë dhe një sërë akomodimesh, duke përfshirë resortet buzë detit dhe hotelet për familjen.

 

5- Imerovigli:  shpesh quhet "ballkoni i Santorinit" për shkak të pozicionit të tij dhe pamjeve panoramike. Ky fshat i qetë ofron një atmosferë më të relaksuar dhe të qetë në krahasim me Fira dhe Oia. Ka disa resorte luksoze dhe hotele butikë të vendosur mbi shkëmbinjtë, duke ofruar pamje mahnitëse të detit Egje.

 

 

WhatsApp