BLOG

6 gjëra që duhet te dini përpara se të vizitoni Barcelonën
6 gjëra që duhet te dini përpara se të vizitoni Barcelonën

Barcelona është një nga qytetet më të bukur të Spanjës, falë arkitekturës, vendndodhjes bregdetare me diell, verës së shijshme dhe tapas-ve të shijshme. Këtu janë 6 gjëra që duhet të dini përpara se të vizitoni, në mënyrë që të mund të shfrytëzoni sa më shumë kohën tuaj atje.

BLINI BILETA PËR ATRAKSIONE TURISTIKE ONLINE

Atraksionet turistike te Barcelones janë goxha epike, që do te thotë se rradhat për to shpesh mund te jene shumë te giata. Shume njerëz rreshtohen ne mengies per te pare Park Güell, me mozaiket e tij mahnitës te Gaudit, por vetèm number i caktuar vizitoresh lejohen te hyjne ne ditë, kèshtu që blerja e biletave para kohe online do t'ju siguroje tè jeni njè nga ato me fat.

 

MOS U PËRPIONI TË SHKONI PËR DARKË NË ORËN 18:00

Barcelona funksionon nè niè orar tjetèr, atje nuk ka darkè ne orèn 18.30, sepse shumica e restoranteve nuk jane te hapur deri ne orèn 20:00. Pra, nèse doni tè veproni si njè vendas, konsumoni dreken midis orès 13:30 dhe 15:30. Mè pas, shkoni ne shtepi pèr nje siesta perpara se te shkoni pèr nje darke me tapas jo mè herèt se ora 21:30

FREE WIFI

Barcelona krenohet me njè nga rrjetet mè tè medha WiFi falas nè Evropè. E krijuar nga Keshillii Qytetit te Barcelones, Barcelona WiFi u mundèson tè gjithève te lidhen me internetin pèrmes qindrave pikave te aksesit në të gjithë qytetin

ARKITEKTURA E GAUDI ÈSHTÈ E MREKULLUESHME POR KA AKOMA MÈ TEPÈR!

Asnje vizitè ne Barcelone nuk eshtè e plotè pa par Sagrada Familia apo Park Güell, por ka shume ndertesa te tiera te bukura moderniste, te
projektuara nga arkitektè tè tjerè, qè dekorojnè qytetin. Pèr shembull, Spitali Sant Pau, i Lluís Domènech i Muntaner apo Palau de la Musica e te njejtit arkitekt.

PAMJA MÈ E BUKUR NÈ QYTET

Lart ne kodrat pas Gracias, ndodhet nje nga sekretet mè te ruajtura tè Barcelonès, Bunkerèt e El Carmel. Nga ketu ju mund te shijoni pamie mahnitèse panoramike te te glithè qytetit.

SHMANGNI LAS RAMBLAS

Èshtè tepèr e mbipopulluar, gjithashtu shumica e restoranteve dhe kafeneve aty janè me cilèsi shume te dobet dhe synojne thjesht te ofrojne nje  ofertè minimale pèr kalimtarët, te cilet janè  te shumtè sa nuk u mungojnè kurre klientèt. Ka gjithashtu nje shans te madh qe te bini pre e xhepistave te cilèt jane shume te perhapur nè kètè rrugè.

 

 

 

WhatsApp